Terapia to nie wstyd! Sposoby promocji zdrowia psychicznego
Terapia jest to forma rehabilitacji, która ma za zadanie uaktywnić pacjenta poprzez wykonywanie określonych czynności mających charakter usprawnienia jego zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Żyjemy w ciągłym stresie, jesteśmy zabiegani, borykamy się z wieloma problemami emocjonalnymi oraz z przeciwnościami losu. Organizm człowieka jest w stanie bardzo dużo znieść, jednak przy natłoku zadań, obowiązków i problemów czasami można nie wytrzymać presji. Psychoterapia jest w stanie pomóc zmierzyć się z własnymi lękami, sprawia, że życie znowu nabiera blasku. Czy warto zdecydować się na terapię?
Kiedy zasięgnąć pomocy psychoterapeuty?
Wiele osób próbuje samodzielnie walczyć ze swoimi problemami. Jednak sytuacja może nas samych przerastać, dlatego warto skontaktować się ze specjalistą wtedy, gdy:
- twoje emocje coraz częściej wymykają się spod kontroli,
- zauważyłeś u siebie zmianę nastroju, jesteś senny i zniechęcony do różnych aktywności, masz problemy z koncentracją, najchętniej nie wychodziłbyś z łóżka,
- masz niskie poczucie własnej wartości,
- nie widzisz sensu swojej sytuacji zawodowej, osobistej, a ostatecznie sensu życia,
- nie możesz uwolnić się od przeszłości,
- brałeś udział w wypadku lub byłeś świadkiem traumatycznego wydarzenia,
- straciłaś ciąże, dziecko, kogoś bliskiego,
- przechodzisz kryzys w związku lub zakończyłeś jakiś związek,
- masz problemy z zaakceptowaniem swojej orientacji seksualnej,
- potrzebujesz porozmawiać o swoich uczuciach,
- odczuwasz napięcie emocjonalne, stres lub wstyd,
- nadużywasz alkoholu oraz innych używek.
Dlaczego warto udać się na terapię?
Zdrowie jest niezbędnym elementem, aby móc się realizować zawodowo i prywatnie o tym chyba każdy z nas już wie od lat. Jednak w dzisiejszych czasach żyjemy bardzo intensywnie. Na pierwszym miejscu stawiamy dążenie do wyznaczonych celów, realizowanie planów i spełnianie marzeń. Wszystkim tym działaniom towarzyszy ogromny stres, który negatywnie odbija się na organizmie. Nie wystarczy tylko zdrowo się odżywiać i uprawiać sport. Warto też zadbać o siebie od strony mentalnej i emocjonalnej.
Dużo osób uważa, że kontakt z psychologiem, czy psychoterapeutą jest powodem do wstydu. Nie należy jednak zapominać, że nie tylko zdrowie fizyczne jest nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Należy również zadbać o kondycję swojego umysłu, swoich myśli i emocji. Bez tego nie uzyskamy pełnej satysfakcji z życia, a czynności, które wykonujemy, nie będą sprawiały nam przyjemności.
Kampania „Terapia to nie wstyd”
W walce ze zmianą sposobu myślenia w stosunku do terapii oraz zrozumienia, że nie jest to powód do wstydu, tylko dojrzałe podejście do życia wystartowała kampania pod nazwą „Terapia to nie wstyd”. Zapoczątkowana została 10 września, czyli w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Warto podzielić się swoimi doświadczeniami z życia, z wizyt na terapiach oraz opinią na temat zajęć terapeutycznych. Pomagamy zmienić świat na lepsze, aby coraz więcej osób, zamiast rozwiązywać problemy poprzez liczne samobójstwa, udały się na terapię i porozmawiały ze specjalistą.