Psychoterapia online – dla kogo i jakie niesie korzyści?
Liczne badanie pokazują, że psychoterapia online jest równie skuteczna, co terapia tradycyjna i sprawdza się równie dobrze w przypadku leczenia napadów paniki, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, depresji, stresu pourazowego, nerwicy, czy lęków. Czasem wizyta w gabinecie psychoterapeuty bywa utrudniona lub wręcz niemożliwa. Całe szczęście w dzisiejszych czasach, dzięki udogodnieniom, jakie niesie za sobą Internet, jesteśmy w stanie temu skutecznie zaradzić, korzystając z terapii online.
Kto może skorzystać z pomocy psychologicznej online?
Psychoterapia online będzie pomocna osobom mieszkającym za granicą, którym kontakt z terapeutą w obcym języku nie daje wystarczającej swobody, a psychoterapia po polsku często nie jest dostępna. Pomoc psychologa przez Internet będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają ograniczony dostęp do specjalistów. Muszą długo czekać na wolny termin albo mają wątpliwości co do dyskrecji i bycia w jakimś sensie anonimowym. W małych miejscowościach ludzie znają się choćby „z widzenia”, wobec czego obawa, że będzie się ocenionym przez sąsiadów może być silna. Psychoterapia online może być więc dobrym sposobem na pokonanie tych trudności i zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa, niezbędnego w skutecznej psychoterapii.
Czy psychoterapia online jest skuteczna?
Efektywność terapii przez Internet została potwierdzona licznymi badaniami. Profesorowie psychologii z amerykańskich uczelni doszli do wniosku, że spotkania online są równie skuteczne, jak tradycyjne. Co więcej, klienci korzystający z psychoterapii online podkreślili możliwość powrotu do zapisów z sesji po terapii, co dodatkowo wpływało na jej skuteczność. Dodatkowym świadectwem efektywności tej formy kontaktu ze specjalistą są liczni zadowoleni z psychoterapii online klienci. Tak samo, jak w przypadku psychoterapii tradycyjnej, efekty pracy zależą od systematyczności i zaangażowania obu stron. Dzięki odpowiedniemu podejściu możliwe staje się osiągnięcie efektów terapeutycznych i podniesienie jakości życia klienta bez względu na to, czy będzie się on spotykał ze specjalistą online czy na żywo.
Oszczędność czasu
Tradycyjne spotkania wymagają doliczenia do czasu sesji minut potrzebnych na dotarcie do gabinetu i powrót z niego. Wielu pacjentów narzeka na konieczność korzystania z urlopu w dniu spotkania z terapeutą, konieczność wyjaśniania przełożonym regularnych zwolnień lub zmian w grafiku albo niedostępność dla klientów czy współpracowników, która wynika z poszerzenia czasu spędzonego na psychoterapii o czas spędzony w drodze. Wszelkie formy pomocy i psychoterapii oparte na zdalnym czy wręcz asynchronicznym kontakcie są idealnie dopasowane do współistniejących u wielu osób potrzeb i ograniczeń.
Minimalizacja kosztów
Koszt sesji psychoterapii w formule tradycyjnej wymaga doliczenia kosztów dojazdu, czyli ceny biletu lub paliwa potrzebnego na dojazd do gabinetu i powrót, ale także kosztu czasu przeznaczonego na dotarcie do specjalisty. Dojazd do innego miasta, albo na jego drugi koniec ma dla wielu osób cenę godzin, w których są wyłączone z pracy. Cena sesji psychoterapii video lub pakietu tekstowego nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów.
Większa anonimowość
Doceniają to nie tylko klienci z mniejszych miejscowości, którzy często obawiają się, że ktoś zauważy ich jak wychodzą od psychoterapeuty, albo tego, że ich problemy „wyjdą” poza gabinet, ale też osoby, które w zaciszu własnego domu czują się bardziej komfortowo, dzięki czemu dzielenie się własnymi problemami przychodzi im łatwiej.