Planowanie 2022 roku- o to kilka wskazówek!
Nowy rok, nowe postanowienia i plany na całe 365 dni. Mogą to być nowe, życiowe zasady lub zmiana diety i trybu życia na bardziej sportowy. Uznaje się, że nawet 10% postanowień noworocznych nie jest w stanie przetrwać do połowy roku. Zazwyczaj już na przełomie lutego i marca powoli wraca się do starych nawyków. Nie należy się poddawać; być może w nadchodzącym 2022 będzie zupełnie inaczej. Aby pomóc w organizacji i planowaniu nadchodzącego roku, poniżej umieszczone zostały porady dla osób, które podjęły decyzję o zmianach w swoim życiu. W jaki sposób zaplanować nowy rok, aby było to skuteczne i trwałe?
Nie od razu Rzym zbudowano
Planowanie na cały rok z góry może okazać się prawdziwym wyzwaniem, ponieważ ciężko jest przewidzieć swoją sytuację finansową lub relacje z rodziną w grudniu. Przez 12 miesięcy może zdarzyć się tyle wyjątkowych, nieprzewidzianych rzeczy; a to właśnie one w największej mierze wpływają na noworoczne postanowienia. Poleca się planowanie najbliższego czasu. Można wyznaczyć swój cel na miesiąc do przodu lub dwa i po tym czasie wyznaczać następne etapy. Jeśli głównym postanowieniem noworocznym jest oszczędzanie, to warto zacząć od małych kwot; w styczniu za cel można uznać odłożenie 100 złotych, a w lutym o 50 złotych więcej.
Sprawne podsumowanie
Każdy osiągnięty cel powinien być notowany w zeszycie, plannerze czy po prostu na kartce papieru. Pod koniec tygodnia należy przyjrzeć się własnym osiągnięciom oraz porażkom. Wyciąganie lekcji z podsumowania pomoże zapobiec porażkom w następnych tygodniach. Dobrym rozwiązaniem jest również nagradzanie się za przestrzeganie najtrudniejszych postanowień noworocznych. Jeśli jednym z nich była dieta, to zjedzenie ulubionej, tuczącej potrawy raz na jakiś czas nie sprawi, że wróci się do poprzedniej wagi lub przytyje. Takie rozwiązanie potrafi dać energii do działania i oczyścić zmęczony już umysł.
Realne do spełnienia
Postanowienie noworoczne o zarobieniu kwoty z sześcioma zerami w 2022 może być nierealne do spełnienia, jeśli pracuje się za najniższą krajową. Oczywiście warto dążyć do coraz lepszej wypłaty, ale niestety trzeba myśleć realnie. Zapisując cele na nowy rok, powinno skupić się na punktach, które nie są trudne do osiągnięcia. Wysokie postawienie poprzeczki, to zazwyczaj główny skutek poddania się i stracenia całej motywacji.