Koszmary senne – przyczyny, znaczenie i badania
Tematy koszmarów nocnych są bardzo obszerne. Często są problemem niewyspania się, oraz złego nastroju w ciągu dnia. Naukowcy od lat próbują znaleźć znaczenie oraz wpływ ich na życie codzienne. Jak pokonać problemy ze snem i zasypianiem? Co także się do tego przyczynia? Jakie są najczęstsze koszmary?
Najczęstsze senne koszmary
Koszmary mogą być tak naprawdę na każdy temat. Najczęściej jednak nie mają one nic wspólnego z codziennością i problemami, jakie towarzyszą. Mogą wpływać na emocje oraz samopoczucie.
Spadanie – bez żadnego zabezpieczenia spadamy w otchłań. Prawdopodobnie taki sen może mieć podtekst seksualny. Może być również odbierany, jako zagrożenie aktualnej pozycji zawodowej. Sen dla kobiety może oznaczać lęk przed upadkiem moralnym.
Ucieczka – najczęściej przed niebezpieczeństwem, bądź w labiryncie. Niekończąca się ucieczka zakończona ślepą uliczką może oznaczać fakt, że jesteśmy w trudnej, beznadziejnej sytuacji.
Topienie się – może być oznaką zmagań z własnymi uczuciami bądź myślami.
Śmierć – śniąca osoba zazwyczaj w takim śnie widzi bliską jej osobę, bądź też samego siebie. Znaczenie tego snu jest pozytywne, gdyż oznacza, że osoba będzie cieszyła się zdrowym i długim życiem.
Nagość – sen o własnej nagości wśród innych, ubranych osób oznaczać może miłość, bądź dochodową transakcję handlową.
Potwory, duchy, przerażające zwierzęta – we śnie oznaczają, jako nasze wewnętrzne lęki.
W celu zmniejszenia się koszmarów sennych warto przed snem wypić ciepłe mleko lub uspokajającą melisę. Powinno się również wystrzegać się jedzenia tuż przed snem, a także jak najprędzej wyjaśniać i unikać stresujących sytuacji.
Przyczyny koszmarów sennych i bezsenności
Koszmary senne najczęściej pojawiają się u osób, które przeżywają silne emocje. Wpływają one negatywnie, na jakość snu oraz złe samopoczucie w ciągu dnia. Do tego może przyczyniać się wiele rzeczy, m.in.:
- przeżywanie negatywnych emocji w ciągu dnia;
- stres oraz napięcie emocjonalne;
- depresja, nerwica, bądź zaburzenia lękowe;
- w wyniku przyjmowania leków (pobudzających, moczopędnych, czy rozrzedzających oskrzela);
- po używkach;
- bólach różnego typu.
Źródłem problemów ze snem u dzieci mogą być nawet wyrzuty sumienia, czy urazy psychiczne. Nawet jeśli występuje problem w rodzinie (kłótnie, rozwód czy inny niezrozumiany przez dziecko problem), może odbić się to na dziecku właśnie w postaci koszmarów sennych. Nasza fizjologia może również spowodować nieprzyjemne sny, bądź problemy ze spaniem. Organizm może informować w taki sposób o chorobie, a zazwyczaj o jej rozwoju. Niezdrowa dieta może znacząco przyczyniać się do problemów ze snem. Szczególnie przytrafić się to może osobom, które przejadły się przed snem, bądź zjadły coś ciężkostrawnego. Jeżeli problemy z bezsennością oraz koszmarami sennymi nie ustępują warto jest zażywać preparaty ziołowe, bądź też udać się do specjalisty. Objawów bezsenności nie można bagatelizować.
Sprawdź również: Psychiatra Warszawa Online.