„Fake newsy” – weryfikacja informacji w internecie.
„Fake newsy” – weryfikacja informacji w internecie.
Internet zapewnia natychmiastowy dostęp do wielu rodzajów serwisów informacyjnych, z których to możemy czerpać wiedzę na dowolny temat. Wiele osób nie weryfikuje treści, które właśnie przeczytała w internecie, biorąc je zapewne i sprawdzone informacje. Wszystko to wykorzystują osoby, które z różnych pobudek, dostarczają nam informacje zwyczajnie nieprawdziwe. Jaki jest cel „fake newsów” i jak się przed nimi bronić?
Fake news czy sprawdzona informacja?
Chcąc bronić się przed fake newsami, nie należy przede wszystkim wierzyć we wszystko, w co przeczytamy w internecie. Fake newsy pojawić się mogą także na różnego rodzaju „sprawdzonych” serwisach informacyjnych. Najczęściej jednak upowszechniane są w social – mediach przez osoby lub kanały niezależne. By zweryfikować prawdziwość danej informacji, należy przede wszystkim sprawdzić źródła, na jakie powołuje się autor tekstu. Istotne jest także, czy dana strona jest zwyczajnie wiarygodna – strona przygotowana w niezbyt profesjonalny sposób i nikomu dotychczas nieznana nie jest dobrym miejscem, z którego można czerpać jakąkolwiek wiedzę.
Jaki jest cel fake newsów?
Przede wszystkim należy rozróżnić rodzaje fake newsów. Mowa tu więc o sytuacji, gdy autor tekstu nie do końca zweryfikował źródło, na które się powołuje lub zwyczajnie brak mu odpowiednich kompetencji – w takim przypadku możemy mówić o nieświadomym powielaniu fałszywej informacji. Inaczej sprawa ma się w sytuacjach, gdy fake news przekazywany jest w sposób umyślny. Najczęściej celem takich działań jest manipulowanie opinią publiczną, wręcz nastawiania jednej grupy ludzi przeciwko drugiej.