Czy w Twoim życiu przeważa stres?
Stres towarzyszy nam w każdym etapie życia bez względu na wiek, czy płeć. Już od najmłodszych lat mamy do czynienia ze stresem, przykładem może być test, czy udzielenie odpowiedzi ustnej w szkole. W późniejszych latach życie przynosi nam dużo więcej sytuacji stresujących, z którymi musimy się zmierzyć.
Jak stres wpływa na nasz organizm?
Stres jest opisywany jako silne napięcie nerwowe, które może mobilizować do działania, albo wręcz przeciwnie, powodować rezygnację. Jego przedłużanie się przynosi fatalne skutki dla zdrowia, ponieważ przyczynia się do większości chorób. Stres odbija się negatywnie na zdrowiu fizycznym, ponieważ w ciężkich przypadkach zaczyna boleć całe ciało i pojawiają się silne napięcia mięśni. Ma on również ogromny wpływ na zdrowie psychiczne, gdyż obniża się koncentracja i kreatywność, co uniemożliwia racjonalne myślenie.
Najpopularniejsze objawy, które świadczą o tym, że organizm jest przeciążony stresem
- Ciągły i przewlekły ból – ciało zaczyna reagować na bodziec, jakim jest stres. Ból jest to sygnał, że zaczyna się dziać coś niedobrego, a nasze ciało zaczyna nas o tym informować. Boleć może nie tylko głowa, ale również kark, ramiona, barki, żołądek, kolana i inne części ciała. Takim objawom może też towarzyszyć kołatanie serca, drętwienie rąk, czy biegunka.
- Problemy ze snem – jest to bardzo częsty objaw, który dopada każdego z nas, gdy mamy do czynienia ze stresem. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy bezsenność utrzymuje się przez dłuższy okres czasu. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zareagować i udać się do specjalisty.
- Nieprzerywające się rozdrażnienie i niepokój – nie możesz znaleźć dla siebie odpowiedniego miejsca. Przez cały czas nawet najdrobniejsze rzeczy cię denerwują i powodują, że jesteś zły.
- Złość i agresja – życie w stresie wywołuje wiele emocji. Najpopularniejszym zjawiskiem jest właśnie złość i agresja, nad którą ciężko zapanować. Jeżeli sytuacja wymknie się jeszcze bardziej spod kontroli, kolejnym etapem może być sięgnięcie po alkohol i narkotyki. Co za tym idzie, może to wszystko prowadzić do niekontrolowanej przemocy. W sytuacji, gdy takie napady furii się nasilają, trzeba udać się do lekarza.
- Wahania masy ciała – każdy organizm na stres reaguje inaczej. Jedne osoby zatracają się w jedzeniu, inne nie mogą nic spożywać i mają wręcz wstręt do pokarmów. To wszystko wiąże się z nagłym wahaniem masy ciała, która wymyka się spod kontroli.
- Problemy z cerą oraz wypadanie włosów – objawem przewlekłego stresu, który wzbudza panikę, jest nagłe pojawienie się czerwonych plam na dekolcie oraz twarzy. Może to być pokrzywka, albo trądzik różowaty. Zbyt duży stres powoduje przyspieszenie starzenia się. Zdecydowanie szybciej pojawiają się zmarszczki, włosy dużo bardziej wypadają i zaczynają siwieć. Takie działania mają podłoże hormonalne.
Stres jest reakcją organizmu na różnego rodzaju doświadczenia i zdarzenia, więc jeśli występuje on w zbyt dużej ilości, to może okazać się przyczyną wielu problemów. Dlatego warto zaobserwować swój organizm, a gdy tylko zauważymy jakieś zmiany, należy udać się po pomoc do specjalisty.