Co wykrywa rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu?
Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego to niezwykle nowoczesna metoda na wykrycie wszelkich zmian zachodzących w naszym organizmie i sprawdzenie swojego stanu zdrowia. Metoda ta jest bardzo skuteczna, a ponadto nie powoduje żadnego uszczerbku na zdrowiu, co może zdarzyć się w przypadku prześwietlenia rentgenowskiego. Samo badanie jest bezbolesne i nie trwa długo, dzięki czemu nie powoduje dyskomfortu wywołanego stresem. Ponadto badanie to może być wykonywane na poszczególnych częściach ciała lub na całym organizmie, aby jak najlepiej móc zdiagnozować źródło problemu. Dziś przyjrzymy się dokładniej rezonansowi magnetycznemu głowy, a dokładniej opcji wykonania badania bez kontrastu. Czy metoda ta jest na tyle skuteczna, że będzie w stanie wskazać wszelkie nieprawidłowości tak samo jak przy użyciu kontrastu?
Kontrast podczas badania rezonansem magnetycznym- co to jest i dlaczego jest tak ważny?
Tak zwany kontrast jest substancją chemiczną, która kumuluje się w tkankach organizmu podczas badania rezonansem magnetycznym. Podanie jej ma na celu pobudzenie tkanek do zdolności emisji fal radiowych, dzięki czemu podczas badania możemy uzyskać bardzo dokładny obraz oraz potencjalne zmiany, a także określić ich wielkość, oszacować niebezpieczeństwo dla pacjenta, a także zaplanować leczenie.
Rezonans magnetyczny głowy z kontrastem czy bez?
O ile rezonans magnetyczny bez kontrastu sprawdzi się w niektórych częściach ciała, tak w przypadku głowy sprawa wygląda zupełnie inaczej. Zastosowanie kontrastu podczas badania głowy za pomocą rezonansu magnetycznego jest oczywiście bardziej skuteczne niż bez niego i sprawdzi się znacznie lepiej podczas wykrywania urazów wewnątrz czaszki. Z pomocą kontrastu jesteśmy w stanie wykryć nowotwory, stany zapalne, a także zaburzenia związane z niedokrwieniem. Jeśli więc istnieje podejrzenie poważnych zmian w głowie, należy koniecznie podać kontrast, aby móc skutecznie określić wszelkie ewentualne zmiany oraz zapalenia w głowie pacjenta.
Kiedy pacjent powinien udać się na zbadanie głowy rezonansem?
Rezonans głowy można wykonać na podstawie wielu wskazań, należą do nich między innymi:
- podejrzenie urazów czaszki oraz mózgu spowodowanych wypadkiem,
- nowotwory,
- choroba Alzheimera,
- schorzenia przysadki mózgowej,
- zapalenie opon mózgowych,
- stwardnienie rozsiane,
- choroby oczodołów,
- guzy rdzenia kręgowego.
Jeśli pacjent cierpi na przewlekłe bóle i zawroty głowy, szumy uszne czy zaburzenia równowagi ma zdecydowaną podstawę, aby otrzymać skierowanie na badanie głowy rezonansem magnetycznym. Nie można bagatelizować jakichkolwiek objawów, tym bardziej tych nawracających. Ważne więc jest zadbanie o swoje zdrowie i jak najszybsza wizyta u lekarza, dzięki której w miarę szybko będzie można przeprowadzić badanie, postawić diagnozę i wprowadzić leczenie w życie pacjenta.