Jak radzić sobie ze stresem?
Odczuwanie stresu, paradoksalnie, jest czymś dobrym. Uczucie to sprawia, że jesteśmy pobudzeni, czujni – usilnie staramy się poradzić sobie z zagrożeniem. W kryzysowych sytuacjach, gdy odczuwamy stres, organizm może rozpocząć wydzielanie między innymi adrenaliny, dzięki której jesteśmy bardziej aktywni. Nie ma również co ukrywać, iż ta z pozoru negatywna emocja, mocno przyczyniła się do naszego przetrwania jako gatunku. Nasi przodkowie, odczuwając lęk, stres, mogli przygotować się do odparcia ewentualnego zagrożenia, lub ucieczki. W przypadku, gdy stres jednak jest przewlekły, lub, co gorsza, towarzyszy nam nieustannie – w znacznym stopniu wpływa negatywnie zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Jak więc okiełznać stres?
Zastanów się, jaka jest przyczyna stresu.
Zupełnie naturalną rzeczą jest, że stresujemy się przed rozmową z pracodawcą. Być może zwlekaliśmy z wykonaniem jakiejś czynności, a teraz pozostało nam niezwykle mało czasu. Takie sytuacje mogą powodować stres i jest to całkowicie naturalne. Zupełnie inną kwestią jest to, jak duży stres odczuwamy. Jeżeli nasze reakcje są przesadne względem danej sytuacji, powinniśmy spróbować kontrolować nasze emocje. Dobrym pomysłem może być medytacja, jak i odgrywanie w głowie scenek, które pozwolą nam przygotować się do poradzenia ze stresującą rozmową lub spotkaniem.
Stres – jak nie dać się pokonać?
Istotną kwestią jest to, by zawsze reagować w porę. Wiele osób ma tendencję do bagatelizowania swoich problemów, tymczasem narastający stres, może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Bez względu na to, czy prowadzimy spokojne i szczęśliwe życie, czy też jesteśmy w ciągłym biegu – stres może dopaść każdego. Istotne jest, by w porę się mu przeciwstawić. Wydawać się to może nazbyt proste, lecz regularne ćwiczenia fizyczne mogą przynieść zaskakujące efekty. Podczas wysiłku nasz organizm wydziela endorfiny, a więc, w ogromnym uproszczeniu – hormony szczęścia. Jeżeli jednak przyczyna stresu pozostaje nam nieznana, odczuwamy ciągły niepokój i zmęczenie – warto skonsultować ten fakt ze specjalistą, gdyż mogą to być początkowe objawy pewnych zaburzeń lub traumy z przeszłości.