Powody braku motywacji
Motywacja jest niezbędna do działania, a dokładnie do efektywnego wykonywania swoich planów i obowiązków. Czasem jednak zdarza się, że zaczyna jej brakować i ciężko jest z powrotem się zmotywować. Wpływ na to może mieć wiele czynników, takich jak stres, zmęczenie, a nawet wypalenie w pracy. Jak rodzić sobie z brakiem motywacji, aby stale mieć chęci do wykonywania nawet najtrudniejszych obowiązków?
Brak powodu do działania
Zazwyczaj głównym powodem braku motywacji jest nieokreślenie dokładnych skutków działania. Kto chciałby wykonywać obowiązki, nie znając efektów, które się z nimi wiążą? Brak powodu do działania wiąże się z ciągłym przekładaniem terminu jego realizacji. W takim wypadku dobrze jest na chwilę usiąść i wypisać wszystkie rzeczy, które otrzyma się po wykonaniu zadania. Jeśli jest to dodatkowa praca, jej skutkiem będą pieniądze.
Trudności
Często wyznaczony cel jest za trudny do osiągnięcia. Rzucanie się na głęboką wodę będzie przynosiło efekt przez krótki czas, później doprowadzi do zmęczenia i wypalenia się. Tak jest w przypadku budowania idealnej sylwetki- założenie, iż ciało zmieni się po miesiącu ciężkich ćwiczeń, jest niedorzeczne. Wymagający trening, szczególnie kiedy wcześniej nie miało się styczności z siłownią to skazanie się na porażkę.
Brak priorytetów
Brak planu działania dopasowanego do własnych możliwości nie jest jeszcze tak zły, jak brak ustalonych priorytetów. Z góry wyznaczone zadania do realizacji oraz czas przeznaczony na ich wykonanie to podstawa efektywnego działania. Dobrym rozwiązaniem jest również rozpisanie swoich obowiązków i zadań w kolejności od najtrudniejszego do najłatwiejszego, aby nie zostawiać najcięższej pracy na koniec.
Motywowanie się do stały proces. Można inspirować się filmikami w internecie lub obserwować internetowych trenerów. Niezależnie jaki sposób motywowania się został wybrany, jako ten właściwy- to i tak warto szukać różnych możliwości i nie trzymać się kurczowo jednej i tej samej. Być może bardziej motywujące okażą się nagrody, niż święty spokój i brak zadań do wykonania.