Kapsułowa garderoba – poznaj najważniejsze zasady!
Minimalizm w szafie wydaje się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla tych, którzy permanentnie „nie mają w co się ubrać”. Stworzenie spójnej, gustownej stylizacji wcale nie musi być trudnym zadaniem. Kapsułowa garderoba opiera się na odzieży typu basic. Nie ma tutaj miejsc na elementy niskiej jakości, źle skrojone i niedopasowane do typu urody. Ubrania intensywnie eksploatowane są narażone na deformacje i uszkodzenia. Właśnie dlatego należy zwracać baczną uwagę na składy materiałowe, gdyż warunkują one wytrzymałość materiałów oraz komfort użytkowania ciuchów.
1. Mniej znaczy więcej
Garderoba kapsułowa nie jest nowością! Warto wiedzieć, że jest ona znana już od lat 70-tych XX wieku. Angielki niezwykle rozważnie dobierały ubrania oraz akcesoria. W czasach „szybkich zakupów” jest to prawdziwym wybawieniem. Przede wszystkim można uniknąć ryzyka tonięcia w niepotrzebnych rzeczach. Ponadto, można zerwać z nawykiem podejmowania impulsywnych decyzji zakupowych i wyrzucania pieniędzy w błoto. Oczywiście – pierwszym krokiem jest zainwestowanie gotówki. Na starcie warto wyznaczyć posiadany budżet. Szafa kapsułowa składa się z takich ubrań, które mogą stanowić dopełnienie dużej liczby outfitów. Jeden element powinien być wykorzystany na różne sposoby. Płaszcz jesienny nie może pasować jedynie do czarnych spodni i dodatków. Wizytowa sukienka powinna zapewnić swobodę podczas doboru pozostałych elementów zestawienia. Ciężko o sytuację, gdy wszystkie ciuchy perfekcyjnie ze sobą współgrają, jednak należy dążyć do takiego stanu.
2. Ograniczona liczba ubrań
Na początku dobrze jest ustalić liczbę ubrań, które faktycznie są niezbędne. Zakłada się, że jest to około 30-50 sztuk. Nie wlicza się do tego najczęściej ubrań sportowych, domowych oraz bielizny, butów, torebek i innych akcesoriów. Niektórzy dzielą swoją szafę na ciuchy codzienne, do pracy oraz wizytowe. Jest to dobra praktyka, gdy w miejscu zatrudnienia obowiązuje restrykcyjny dress-code. Nie ma to jednak sensu, jeśli do pracy ubieramy się podobnie, jak na spacer lub zakupy. Oczywiście nie ma konieczności wyrzucania ubrań, które znajdują się w naszej garderobie. Zwykle wiąże się to z psychicznym oporem. Najlepiej więc odrzucone rzeczy spakować do worków i schować w przedpokoju, piwnicy lub na strychu. Nie będą one zakłócać ładu w szafie – wraz z upływem czasu można stopniowo pozbywać się ubrań, za którymi nie zatęskniliśmy. Jeśli przez kilka miesięcy pozostały one nieużywane, to najprawdopodobniej nie są one potrzebne.
3. Minimalistyczne i ponadczasowe kroje
Nie można jednoznacznie powiedzieć, co powinno znajdować się w kapsułowej szafie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że każdy ma zupełnie inne wymagania oraz potrzeby. Istotne jest jednak to, aby wybrać minimalistyczne i ponadczasowe kroje, które nigdy nie wychodzą z mody. Gładki T-shirt w jasnym kolorze jest o wiele bardziej uniwersalny, niż model w grochy lub napisy. Główną zasadą jest to, aby każdy element szafy zestawić na wiele sposobów. Im więcej, tym lepiej! Oznacza to, że świadomie określiliśmy nasz styl i podejmujemy racjonalne decyzje zakupowe. Przykładowa garderoba kapsułowa może zawierać m.in.:
- dwie eleganckie koszule,
- cztery gładkie T-shirty,
- dwie koszulki na ramiączkach,
- dwie bluzki z długim rękawem,
- dwie marynarki,
- katana jeansowa,
- skórzana ramoneska,
- trencz jesienny/wiosenny,
- płaszcz zimowy,
- parka/kurtka zimowa,
- trzy kardigany,
- trzy pary jeansów,
- dwie pary eleganckich spodni,
- spódnica ołówkowa,
- dwie wizytowe sukienki,
- dwie pary szortów jeansowych,
- rozkloszowana spódnica,
- krótkie spodenki lniane,
- dwie bluzy z kapturem/bez kaptura.
Tyle ubrań wystarczy, aby zawsze wyglądać i czuć się dobrze. Kobiety mają tendencję do przepełniania swojej szafy, przez co skompletowanie stylizacji staje się nie lada wyzwaniem.
4. Odzież wysokiej jakości
Szafa kapsułowa powinna składać się z odzieży wysokiej jakości. Właśnie dlatego należy celować w materiały trwałe, niepodatne na deformacje, wygodne, miłe w dotyku. Dla wielu osób ważne jest to, aby nie wykazywały one tendencji do gniecenia. Należy wspomnieć, że często użytkowane ciuchy muszą być prane nawet kilka razy w tygodniu. Odzież z podrzędnych sieciówek już po pierwszym miesiącu będzie nadawać się jedynie do wyrzucenia, a taka inwestycja kompletnie nie ma sensu. Oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby polować na promocje oraz wyprzedaże. To najprostszy sposób na to, aby ubrania zadowalającej jakości zakupić w uczciwych cenach. Nie zaszkodzi zajrzeć również do sklepów internetowych.
5. Kolorystyka dopasowana do typu urody
Wiele osób uważa, że szafa kapsułowa to wyłącznie neutralne kolory, jednak nie jest to prawdą. Faktem jest, że biel, czerń i beż to klasyka. Zapewniają one ogrom możliwości stylizacyjnych. Podczas tworzenia stylizacji nie trzeba zastanawiać się, czy dane elementy będą współgrać kolorystycznie. Ważne jest jednak to, aby barwy dopasować do typu urody. Podstawową analizę kolorystyczną można przeprowadzić samodzielnie. Szczegółowe badanie powinno jednak zostać przeprowadzone przez profesjonalistę. Warto wiedzieć, że każdy kolor ma różne odcienie. Ciepły typ urody lepiej prezentuje się w śmietankowej bieli, a śnieżnobiałe ubrania wydają się być stworzone dla osób o chłodnym typie.
6. Wszystko pod ręką
Kolejną istotną kwestią jest to, aby wszystkie elementy garderoby zawsze znajdowały się „pod ręką”. Ponadto, muszą być one czyste i wyprasowane, tak aby nadawały się do natychmiastowego założenia. Wymięte ubrania zwykle są podświadomie odrzucane. Zamiast tracić czas na prasowanie łatwiej sięgnąć po ubranie, które jest już przygotowane. Ważne jest również to, aby rzeczy z poszczególnych kategorii nie były pomieszane. Należy posegregować elementy szafy, tak aby miały one swoje stałe miejsce. Jest to najprostszy sposób na to, aby ubrać się w trzy minuty i zawsze prezentować się schludnie i efektownie. Wszystkie ubrania w stu procentach pasują do użytkownika. Zmniejsza to ryzyko tego, że dopiero po ich założeniu stwierdzamy, że źle leżą, są za wąskie/szeroki lub wyszły z mody. To ogromne udogodnienie dla tych, którzy żyją w ciągłym biegu.
7. Pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy
Ubrania zniszczone lub posiadające defekty należy bez sentymentu wyrzucić. Odzież, która z różnych powodów przestała spełniać nasze oczekiwania może zostać odsprzedana. W dobie portali sprzedażowych nie jest to żadnym problemem. Takie rozwiązanie pozwala odzyskać część zainwestowanych pieniędzy. Pozostałe ciuchy można oddać potrzebującym – w niemal każdej miejscowości znajdują się kontenery. Ponadto, PCK systematycznie organizuje odbiór przekazanych tekstyliów – worki z ubraniami wystarczy wystawić przed dom we wskazanym terminie.